Tablice sensoryczne Marii Montessori

Interesujesz się alternatywnymi metodami nauczania? A może zależy Ci na całościowym rozwoju swojego dziecka? Jeśli tak, to zdecydowanie powinieneś dowiedzieć się więcej o rewolucyjnej metodzie Marii Montessori! Choć jest to metoda z początków XX wieku, to często rodzice decydują się na wplecenie elementów teorii Montessori do wychowywania swoich pociech – na sam początek wystarczy skorzystać z tablic sensorycznych dla dzieci, aby pobudzić swoją pociechę do wszechstronnego i zbilansowanego rozwoju. Chcesz dowiedzieć się więcej o tablicach aktywności Montessori? Jeśli tak, to zachęcamy do lektury!

System nauki za pomocą ruchu
Metoda wychowania Marii Montessori opiera się na tezie, głoszącej, że aby dziecko mogło się swobodnie rozwijać, musimy uznać jego indywidualizm. To bardzo ważne, aby nasza pociecha miała poczucie tego, że może swobodnie poznawać świat na swój własny sposób. Nauka głównie odbywa się poprzez zabawę oraz indywidualne gromadzenie doświadczeń – dzięki temu młody człowiek zyskuje właściwą dla siebie wrażliwość. Nauka poprzez zabawę opiera się głównie na zaangażowaniu wszystkich zmysłów dziecka, a także jego możliwości fizycznych. Dzieci są z natury ciekawe i chętnie dotykają oraz doświadczają określonych przedmiotów, więc w jaki sposób możemy im to umożliwić?

Szkoły i przedszkola, wykorzystujące w swoich metodach wychowawczych system Marii Montessori, wyglądają jak wielkie place zabaw. Przestrzenie są dostosowane do bawienia się na podłodze, rysowania przy biurkach, a półki są zapełnione przeróżnymi narzędziami sensorycznymi i tablicami manipulacyjnymi dla dziewczynek i chłopców. Bardzo dużą rolę gra także kolorystyka – dziecko mając od najmłodszych lat dostęp do kolorów, buduje w naturalny sposób wrażliwość estetyczną, a także rozwija się w kierunkach artystycznych, wymagających kreatywnego myślenia.

Pomoce Montessori
Dotyk i możliwość manipulacji, a także ruch to bardzo ważne elementy w systemie Montessori. To najbardziej naturalna aktywność człowieka – patrząc z tej perspektywy, zmuszanie dzieci do siedzenia po kilka godzin dziennie w ławce szkolnej brzmi jak barbarzyństwo. Zatem w ramach opisywanego systemu, musimy zapewnić dziecku odpowiedni poziom aktywności fizycznej, która jednocześnie będzie naturalna – do tego służą wszystkie zabawki i tablice manipulacyjne sensoryczne. Nie angażują one całego ciała, ale koncentrują się na ćwiczeniu dłoni. Maria Montessori zwykła mawiać: „Ręka jest instrumentem mózgu” – innymi słowy – to właśnie za pomocą dłoni wykonujemy polecenia mózgu.

W obecnych czasach, kiedy coraz więcej małych dzieci ma już swój własny smartfon, zdecydowanie warto się skupić na nie-cyfrowej wrażliwości i sprawności fizycznej naszych pociech. Przesuwanie palcem po ekranie to nie wszystko – już teraz naukowcy wskazują na to, w jak znaczącym stopniu technologie wpływają na nasze ciała, czy kondycję. Powstał już termin medyczny tech neck, tj. technologiczna szyja, która powstaje od schylania głowy, w stronę znajdującego się w dłoni telefonu. Żyjemy w czasie wielkich zmian, dlatego warto kształtować wśród młodych osób umiejętności, które zawsze będą uniwersalne – takie właśnie, jak zdolności motoryczne. Do tego idealnym narzędziem będą tablice aktywności dla dzieci autorstwa Marii Montessori.

Tablice manipulacyjne – czy ich zakup ma sens?
Czym w zasadzie są tablice sensoryczne? Są to drewniane i mobilne konstrukcje, które umożliwiają dziecku przeróżne kreatywne manipulacje za pomocą dłoni. Tego rodzaju tablice aktywności angażują obie półkule mózgu – zarówno tę odpowiedzialną za logiczne myślenie, jak i tę, która odpowiada za pomysłowe podejście do rzeczywistości. Tablica manipulacyjna dla dzieci jest zazwyczaj bardzo prosto skonstruowana – jest to drewniana tabliczka do zawieszenia na ścianie, zawierająca dużo elementów ruchomych.

Zazwyczaj dziecko bawiąc się takim narzędziem, może szybko nauczyć się wiązać sznurówki albo posługiwać się zegarem z tradycyjnym cyferblatem. Ruchome elementy pozwalają na rozwój zdolności motorycznych oraz abstrakcyjnego myślenia. Zabawa z taką tablicą Montessori to nie jest oglądanie bajek na YouTube! Udowodniono, że wychowywanie z elementami techniki tej włoskiej lekarki, wpływa bardzo pozytywne na kreatywne i nieszablonowe myślenie dziecka. Dzięki wprowadzaniu elementów zrównoważonego i naturalnego rozwoju dziecko nie będzie miało w przyszłości problemów z pracami manualnymi i wychodzeniem poza schemat!

Często produkuje się także tablice sensoryczne ze światłem, które dodatkowo stymulują umysł malucha – jest to naturalne poznawanie świata – nie powinniśmy w niego ingerować. Wystarczy zaufać dziecku i pozwolić mu na własną rękę bawić się i manipulować drewnianymi elementami, dzięki czemu nie wychowamy naszego dziecka na współczesnego technologicznego „zombie”.

Tablice manipulacyjne dla dzieci – do jakiego wieku?
Zazwyczaj tablica sensoryczna jest dobrym prezentem na roczek – szacuje się, że od 1 do 3 roku życia powinno się wykorzystywać tę technikę w rozwoju dziecka. Jest to oczywiście bardzo indywidualna sprawa – nie wszystkie dzieci rozwijają się identycznie w tym samym czasie. Warto jednak skorzystać z możliwości zakupu tablicy Montessori, zwłaszcza że są one bardzo ładnym elementem wystroju pokoju dziecka. Możemy zamówić tablice w przeróżnym kształcie – nie tylko klasycznej tabliczki szkolnej. Tego rodzaju przedmioty są idealnym pomysłem zarówno na prezent dla siostrzeńca, jak i dla własnego syna lub córeczki. Dzięki temu rozwijamy zdolności dziecka, ale także jego wyobraźnię, co w obecnych silnie technologicznych czasach, jest niezwykle ważne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *